Svetelná dióda. Je to označené skratkou LED (LED) v slovenčine alebo aj v angličtine. V skutočnosti je to svetelný zdroj, malý alebo skladajúci sa z viacerých malých svetielok.
Princíp jeho prevádzky kopíruje procesy prebiehajúce v bežnej polovodičovej dióde s pn prechodom vyrobenej z kremíka alebo germánia, s kladným potenciálom anódy a záporným potenciálom katódy. Výsledkom je, že dióda prenáša elektrický prúd iba v jednom smere. Pozor teda na polaritu.
Nie vždy sa jedná iba o jednu jedinú ledku.Počet kryštálov LED inštalovaných v jedinej obyčajnej lampičke môže presiahnuť až sto samostatných ovládacích prvkov. Na každý z nich je potrebné priviesť optimálny prúd. Na tento účel sa vytvárajú sklo-textolitové dosky s vodivými dráhami. Môžu mať rôzne návrhy.
LED kontaktné vrstvy sú spájané s kontaktnými podložkami dosiek. Najčastejšie sa formujú do špecifických skupín a postupne sa napájajú. Prostredníctvom každého takto vytvoreného reťazca-vrstvy- prechádza rovnaký prúd.
Takýto systém je technicky jednoduchšie implementovať, ale má jednu veľkú nevýhodu – pri prerušení jediného kontaktu sa zastaví celý pruh svetla. To je najčastejší problém, ktorý je hlavnou príčinou zlyhania lampy.
Pracovné riešenie LED diódy je robené tak, že sú uzavreté plastovými materiálmi pre prenos svetla, napríklad polykarbonátom.
Umiestnenie komponentov LED osvetlenie lampy od rôznych výrobcov sa môže líšiť v závislosti od toho, na aké konkrétne úlohy sa má použiť.Sú umiestnené na podstavci v časti vodič – LED doska – ochranné sklo. Medzi nimi sú inštalované špeciálne ochranné mreže, chladič a iné prvky.
Zariadenie LED lampy od každého výrobcu môže mať vážnejšie rozdiely od podobných modelov iných výrobcov. Všetci však dodržiavajú aj niektoré spoločné všeobecné zásady výstavby svetla..
Úlohou a hlavnou témou najbližších dní bude určite aj úspora energie. V tom sú LED doposiaľ neprekonané – a aj to je dôvod, prečo ich používať a využívať.