Ruže patria medzi pomerne odolné rastliny. V momente keď prekonajú istý vek a vývojoví stupeň, ich extrémne nepoškodí mráz, neopatrné prerezávanie, ani nedostatok živín. Bohužiaľ existuje niekoľko škodcov a chorôb, ktoré dokážu vykynožiť celé záhony týchto kvetov, a to i počas jedného leta.
Múčnatka
Hovoríme o hubovej chorobe. Ak sa teda objaví na jednej rastline a my nezasiahneme, o pár týždňov budú napadnuté všetky ruže v okolí. Všetky huby sa totiž rozmnožujú výtrusmi, ktoré sa prenášajú vzduchom. Rozoznáme ju podľa malých sivých fliačikov na listoch. Pripomínajú jemný prášok. Ak je rastlina napadnutá vážnejšie, akoby celá zbelela. Ak zasiahnete v počiatkoch choroby, môžete ružu ešte zachrániť. Pomáha zrezanie napadnutých častí, niekedy aj celej rastliny a sírový postrek.
Vošky
Pokiaľ vošky napadnú rastlinu, doslova z nej vycicajú život. Na spodkoch listov sa usádzajú celé kolónie, ktoré tvoria milióny jedincov. Živia sa šťavou, čo však nie je najväčší problém. V ich výkaloch sa nachádza sladká a lepkavá zložka, na ktorej sa uchytávajú plesne a priťahuje mravce. Vošky sa množia neskutočnou rýchlosťou, preto je potrebné začať konať, ak objavíte čo i len jednu. Môžete siahnuť po chemických postrekoch, alebo ručnom zbere a likvidácii napadnutých častí rastlín. Pri tomto vám veľmi pomôže klasická lepiaca páska. Na svoju záhradu môžete prilákať aj užitočný hmyz. Najväčším požieračom vošiek sú lienky a zlatoočka.
Hrdza
Ide o asi najčastejšiu chorobu ruží. Opäť hovoríme o hubovej chorobe. Po prvýkrát sa väčšinou objaví skoro z jari. Na listoch, pukoch aj výhonkoch, môžete pozorovať oranžové fliačiky. So stúpajúcou teplotou sa začínajú meniť na zlaté až červené. Najúčinnejšou zbraňou je chemický postrek. Ten môžete použiť v lete, ale aj počas zimy.
Roztoče
Žijú prevažne na listoch. Listy najprv zhnednú a po čase začnú opadávať. Larvy sú zelenej farby. Ich veľkosť je naozaj miniatúrna, takže je potrebné svoje ruže pravidelne kontrolovať. V dospelosti sú to malé chrobáčiky s krídelkami. Opäť raz pomôže najme postrek, ale aj ručný zber a hmyz, ktorý sa nimi živí.