Severské štáty Európy boli akosi vždy o krok dopredu, čo sa týkalo finančníctva alebo ekonomiky. Aj dnes sa to odzrkadľuje v dobrej kondícií ich financií, zatiaľ čo juh má niekoľko prípadov, ktoré skoro vyvolali menovú krízu, napríklad Grécko alebo Taliansko. Obchod sa tu realizuje ináč a nedávne vyhlásenie švédskej vlády nikoho ani neprekvapilo.
- Švédsko sľúbilo, že sa do najbližších piatich rokov stane absolútne bezhotovostnou krajinou. Nemal by to byť až taký veľký problém, keďže prieskumy uvádzajú, že už dnes sa väčšina transakcií vykonáva elektronicky. Nejde pri tom len o veľké sumy. Mnohé kaviarne alebo aj vianočné stánky prijímajú platby len bezhotovostne.
- Celkový presun na elektronizáciu bankovníctva pripravovali severské štáty dlhšie. K dispozícií majú obyvatelia rôzne formy platieb, no paradoxne nie tú najzákladnejšiu, ktorá je stále hlavná v strednej a južnej časti kontinentu. Fínsko, Nórsko a Dánsko už dlhšie podporujú svojich občanov, aby si zvykali. Aj vďaka aplikáciám, ktoré vytvárajú banky a debetným či kreditným kartám.
- Len 13% Švédov dnes nosí pri sebe hotovosť. Sú to hlavne mladí ľudia, ktorí do tejto skupiny nepatria. Spoliehajú sa na výdobytky modernej doby. Mnohí špekulujú o tom, že dnešné deti rodiace sa práve tam, nebudú poznať peniaze v ich fyzickej forme. Odborníci si od toho sľubujú zníženú kriminalitu a okrádanie, ale aj kupovanie a distribúciu drog či daňové úniky.
- Juh sa líši od vyššie uvedených príkladov hlavne mentalitou. Dnes sa síce spoliehame na platobné terminály, no zákazníci nezabúdajú ani zďaleka na bankovky a mince. Stále je to preferovaná forma úhrady za službu alebo nejaký projekt. Na Slovensku sa ešte len nedávno implementovalo, že aj na poštách sa dá platiť kreditkou od rôznych bánk. V niektorých obchodoch platí, že potrebujete nakúpiť za požadovanú sumu, aby ste mohli platiť bezhotovostne.