10 skvelých využití bylín v kuchyni a v záhrade

1)Mladé listy chrenu dedinského je možné na jar použiť v šalátoch. Dodajú im jemne pikantnú a zaujímavú chuť.

slunečnice
 
2)Chren pestovaný v hriadke medzi zemiakmi zvyšuje ich odolnosť voči chorobám a zápar z jeho koreňa (riedený 1:4) sa používa ako ochranný postrek proti hnilobe na jabloni.
 
3) Sušené chrenové listy obsahujú farbivo, ktoré pôsobí hojivo na podráždenú pokožku.
 
4)Hľuzy slnečnice hľuznatej (topinambura) môžete jesť ako čerstvú zeleninu po celú zimu. Majú chuť ako reďkovka. Stačí si vykopať zo zeme pár hľúz, očistiť ich, umyť a nakrájať na chlieb s maslom.

borago
 
5) Palina obyčajnázasadená medzi hriadky mrkvy a cibule odpudzuje kvetárku cibuľovú a vŕtavku mrkvovú. Jej pach tiež odháňa aj motýle mlynárika kapustového preto je vynikajúcou ochranou pri pestovaní kapusty a hlúbovín.
 
6)Kvety boráka lekárskeho a fialky voňavej sa dajú kandizovať a použiť ako ozdoba na torty alebo sladkosti. Uvarte cukrový sirup, kvety do neho namočte, rozložte na papier na pečenie a sušte v rúre pri miernej teplote.
 
7)Celá rastlina rumana rímskeho má univerzálne využitie. V záhrade sa dá použiť napríklad v komposte kde napomáha rozkladu. Odvar z neho vo forme postreku pôsobí posilňujúco na klíčiace rastliny.
 
8)Mrlík dobrý je skvelou náhradou za špenát. Použiť sa dajú nielen listy ale aj hrubé stonky, ktoré sa dajú upraviť na spôsob špargle. Jeho naklíčené semená sú zase bohatou zásobárňou zdraviu prospešných látok.
 
9)Klinčeky uctievali už starí Rimania, jeho latinský názov „dianthus“ znamená kvet kvetov. Jeho chuť a vôňa sa najlepšie prejaví ak kvety necháte vylúhovať v octe. Takýto ocot má potom tonizujúce účinky na nervový systém.

květiny
 
10)Slnečnica ročná sa pestuje nielen kvôli lahodným semenám ale aj pre jej vlastnosť vyťahovať vlhkosť zo zeme. Preto ak vám vlhnú múry, zasaďte si k nim slnečnicu. Po jej odkvitnutí a uschnutí, stonky spáľte a popol využite v záhrade ako výborné hnojivo s vysokým obsahom draslíka.